TRIP REPORTY

Berlín

30. června 2014 v 21:39 | noirre

Několik týdnů před začátkem prázdnin jsem začal plánovat co podniknu o prázdninách. Chtěl jsem vyrazit někam do zahraničí, ale jet někam na několik dní nebylo moc reálné, ať už kvůli tomu, že nebylo s kým a také, že jsem byl omezený finančními prostředky. Nicméně už jsem dlouho obhlížel Berlín, který není zas až tak daleko, dá se stihnout za jeden den a celkově nevyjde tak draze. Nakonec jsem sehnal kamaráda, který by jel a tak jsme koncem května koupili jízdenky u Eurolines, který tuto trasu obsluhuje autobusy Bussiness Class. Sice Student Agency jezdí celkově o 50 Kč levněji, ale zato by jsme měli v Berlíně o 2,5 hodiny méně času (Odjíždí v 17:00 a Eurolines v 19:00), což už je dost znát. A ČD mají zas úplně šílené ceny, jízdenka by nás vyšla 2,5x tolik než u Eurolines.


Odjezd byl na čas 28. června v 7:00 ráno se zastávkami v Ústí nad Labem a Drážďanech. Plánovaný příjezd měl být v 11:30, ale dvě policejní kontroly na hranicích nám způsobily zpoždění přes 45 minut. Jízda probíhala velmi příjemně, místo na nohy bylo obrovské, sedačky velmi příjemné, Wi-Fi (sice pomalá ale hodila se) a lehké občerstvení (láhev vody a sušenky), tohle vše způsobilo, že cesta utekla velmi rychle a v 12:15 jsme stáli na Berlínském autobusovém nádraží ZOB am Funkturm. Překvapilo mě, že autobusové nádraží je přibližně stejně velké jako to pražské, ačkoliv slouží pro 3x více lidí. Nicméně je to nejspíš tím, že v Německu hraje větší roli železniční doprava, která je považována za jednu z nejvyspělejších a samotné Berlínské hlavní nádraží je považováno za největší v Evropě.


Od nádraží jsme měli namířeno na stanici Kaiserdamm na lince U2, která leží v těsné blízkosti autobusového nádraží. Linka U2 protíná celý Berlín a je to jedna z nejdůležitějších linek. Zde jsme v automatu zakoupili celodenní jízdenku za 6,70 €, která platí na U-Bahn (metro), S-Bahn (městské vlaky - podobně jako linky S na území Prahy), Straßenbahn (tramvaje) a autobusy. Jízdenka platí na pásmo AB a je zvláštní, že neplatí 24h, ale do 3 hodin do rána následujícího dne. Všechny informace o dopravě v Berlíně najdete na těchto přehledných stránkách. Mimochodem nezapomeňte si lístek, který vám vypadne z automatu označit při vstupu do stanice, jinak je neplatný.


Ze stanice Kaiserdamm jsme jeli několik minut na stanici Zoologischer Garten (někdy také Bahnhof Zoo), která je především známá díky tomu, že se zde odehrával děj knihy a později i film My děti ze stanice ZOO. Odtud jsme došli na ulici Kurfürstendamm, jednu z nejznámějších ulic v Berlíně, přezdívaná Berlínská Champs-Élysées, kde se nachází mnoho restaurací, obchodů (Louis Vuitton, Prada, Apple Store, Gucci…) a také zde stojí Pamětní kostel císaře Viléma, ze kterého po bombardování Berlína zbyla jen věž. Nakoupili jsme v tamním pětipatrovém domě s elektronikou a pokračovali ulicí až k velké přestupní stanici Wittenbergplatz.


Odtud jsme pokračovali několik stanic nadzemní dráhou (ze které byl hezký výhled po Berlíně) až na Potsdamer Platz. Tomuto místu se přezdívá Berlínská Times Square. Byly už dvě hodiny odpoledne a tak jsme se rozhodli jít někam na jídlo, jenže to byl docela problém, jelikož v okolí byly jen dva druhy podniků a to buďto Burger King, McDonald's a čínské fast-foody v nákupní galerii nebo luxusní restaurace, kde ceny za samotné jídlo začínaly na 15€. Bohužel jsme skončili v příšerném McDonaldu, nicméně za oběd se vším všudy jsme dali 6€. Tohle mě osobně dost mrzí, ale nedá se nic dělat, a tak si jdeme spravit chuť do Starbucks, ten nikdy nezklame. Z Postdamer Platz jdeme ulicí k židovskému památníku a v dálce už vidíme Braniborskou bránu.Památník se skládá z 2711 betonových kvádrů, mezi kterými je možné se procházet. Opouštíme památník a míříme k Braniborské bráně, ta je ale oplocená a přímo před ní je obrovské pódium s obrazovkou. Nedošlo nám že, v těchto dnech promítají mistrovství světa ve fotbale, podobně jako např. MS v hokeji v Praze na Staroměstském náměstí. Zkontrolovali nám batohy a byli jsme vpuštěni do areálu, prošli jsme bránou a udělali několik fotek. Byli jsme na tom s časem velmi dobře a tak jsme šli směrem k Reichstagu. Tahle budova mě dost ohromila, a jestli ještě někdy pojedu do Berlína tak určitě navštívím obří skleněnou kopuli na její střeše. Pomalu jsme šli směrem k hlavnímu nádraží. Berlin Hauptbahnof je obrovská prosklená stanice - hlavní nádraží v Berlíně a jedno z největších nádraží v Evropě, kde vlaky jezdí ve dvou podlažích a při pohledu zvenčí ale i zevnitř je hned jasné, proč je - mimo jiné - také Německo považováno za jednu z nejvyspělejších zemí. Jelikož nám zbylo ještě dost času (autobus nám odjížděl až za dvě a půl hodiny) tak jsme se rozhodli vrátit na Kurfürstendamm, a utratit zbylé peníze, za jídlo nebo suvenýry. Z nádraží jsme jeli městským vlakem S7 zpět na stanici Zoologischer Garten (Pokud jedete vlakem nesplést se stanicí Berlin Tiergarten). Prošli jsme Kurfürstendamm na druhou stranu a šli na metro a jeli zpět na Kaiserdamm a odsud na autobusové nádraží. Sem jsme přišli asi v 18:20, koupili ještě nějaké pití na cestu a v 18:45 přijel autobus. Berlín jsme opustili na čas v 19:00 a do Prahy jsme přijeli v 23:40 s desetiminutovým zpožděním.


Vše vyšlo podle plánů, a celý trip jsme si užili - tedy až na zklamání ohledně jídla. Více fotek bude na mém instagramu. Všechny fotografie jsou focené iPhonem 5S.

 
 

Reklama